YAŞANMIŞ BAŞARI

YAŞANMIŞ BAŞARI -  DERS ÇALIŞMAK

Baba yorgun bir şekilde eve gelir, yemeğini yiyip erkenden yatar. Oğlunun ev ödevi o gün fazladır, akşamleyin bitirip sabahleyin öğretmenine göstermesi gerekmektedir. Oğlunun çalıştığı odanın ışığı yatak odasına geldiğinden, baba rahatsız olur. Oğluna hemen yatmasını söyler. Çocuk yatar 15-20 dakika kadar sonra babasının derin uykuya daldığını düşünüp, ışığı açarak dersine devam eder. Baba yatağından kalkar, oğluna bağırarak ışığı kapatıp yatar. Aradan 45-50 dakika geçince oğlu sessizce kalkar; ışığı açıp derse devam eder. Babası sinirlendiğinden uyuyamamıştır. İyice sinirlenerek yatağından fırlar, tokat atmak için elini kaldırır, çocuğunun ders için ışığı açtığı aklına gelince geri indirir. Son kez ikaz ettiğini, bir daha yaparsa kesin döveceğini söyleyerek kapıyı çarpıp yatar. Çocuk da yorganı başına çekip yatar. Yarım saat sonra kalkıp perdeyi yavaşça çeker, sokak lambasının verdiği cılız ışığın karaltısı altında yazmaya devam eder. Baba perdenin açıldığını duyunca heyecanlanır ve kalkar. Acaba şimdiye kadar hiç bağırmaya kıyamadığı biricik oğlu intihar mı edecektir? Sessizce oğluna bakarken gözünden akan yaşların yere damladığını hisseder, oğluyla gurur duyarak kapıyı sessizce kapatır ve gönül rahatlığı ile uyur.
Evet gençler! Biz hayatımız boyunca bir defa dahi olsun, sokak lambasının ışığı altında ders çalışmak zorunda kaldık mı? Ben orta-., okulda iken okul birincimiz bir çadırda yaşayan ailenin çocuğuydu»' Okul müdürümüz kaç defa onu sokak lambasının ışığı altında ders çalışırken görmüş.
‘Hayır çalışmadık...’ dediğinizi duyar gibiyim. Bunun tam tersi ailemiz ‘Yatma çalış!’ der, biz yatarız. Hem öyle yatarız ki bir uyanırız iş işten geçmiş.                                                         
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :başarı - öğrenci - -

Yorumlar